رحمت حاجی سعدین

سایت شخصی رحمت حاجی سعدین


سندرم CVS در انتظار شماست اگر

سلام . بزارید یه تجربه رو باهاتون ه اشتراک بزارم . اول متن زیر رو که از یه منبع کپی کردم بخونین .

مشکلات چشم ناشی از کار با کامپیوتر | Computer Vision Syndrome

CVS چیست؟
CVS مجموعه ای از علائم چشمی و بینایی است که بر اثر کار با کامپیوتر ایجاد می شوند. تقریبا 3/4 کسانی که زیاد با کامپیوتر کار می کنند گرفتار این علائم هستند. به نظر می رسد با فراگیرتر شدن به کارگیری کامپیوتر در محل های کار و حتی در خانه ها تعداد کسانی که از CVS رنج می برند روبه افزایش باشد.

علائم CVS
مهمترین علائم CVS عبارتند از: خستگی چشم، خشکی چشم، سوزش، اشک ریزش و تاری دید. CVS همچنین ممکن است سبب درد در گردن و شانه ها نیز بشود.

چشم انسان حروف چاپی را بهتر از حروف نمایش داده شده بر روی مانیتور می بینند. علت این امر این است که حروف چاپی کنتراست بیشتری با صفحه سفید زمینه داشته و لبه های آنها واضح تر است حال آنکه در مورد صفحه مانیتور چنین نیست و لبه ها به وضوح حروف چاپی نیستند بلکه حروف از یک مرکز با کنتراست بالا شروع شده و به تدریج کم رنگ تر می شوند و پس از تبدیل به خاکستری کم رنگ ناپدید می گردند. بنابراین لبه های حروف بر روی صفحه مانیتور وضوح حروف چاپی را ندارد.

یکی از مهمترین دلایل خشکی و سوزش چشم هنگام کار با کامپیوتر کاهش میزان پلک زدن است بطوریکه افراد هنگام کار با کامپیوتر تقریبا1/5حالت عادی پلک می زنند. این مسأله به همراه خیره شدن به صفحه مانیتور و تمرکز بر روی موضوع کار سبب می شود تا پلک ها مدت بیشتری با بمانند و در نتیجه اشک روی سطح چشم سریعتر تبخیر می شود.

10 توصیه برای کاهش علائم CVS

 1. سعی کنید بطور ارادی پلک بزنید. این کار سبب می شود سطح چشم شما با اشک آغشته شده و خشک نشود. در صورتیکه مشکل شما شدید باشد می توانید از قطره های اشک مصنوعی استفاده کنید.
 2. مرکز مانیتور باید حدود 10 تا 20 سانتی متر پایین تر چشمان شما باشد. این وضعیت علاوه بر اینکه باعث می شود پلک ها پایین تر قرار گیرند و سطح کمتری از چشم در معرض هوا باشد. از خستگی گردن و شانه ها نیز می کاهد. در این موارد هم باید مانیتور را در ارتفاع مناسب قرار داد و هم ارتفاع صندلی را نسبت به میزکار تنظیم کرد بطوریکه ساعد شما هنگام کار با keyboard موازی با سطح زمین باشد.
 3. مانیتور خود را طوری قرار دهید که نور پنجره یا روشنایی اتاق به آن نتابد. هنگام کار با کامپیوتر سعی کنید پرده ها را بکشید و روشنایی اتاق را نیز به نصف وضعیت معمولی کاهش دهید. اگر از چراغ مطالعه بر روی میز خود استفاده می کنید آن را طوری قرار دهید که به صفحه مانیتور یا چشم شما نتابد. همچنین می توانید از صفحه های فیلتر نیز بر روی صفحه مانیتور استفاده کنید. تابش نور به صفحه مانیتور سبب کاهش کنتراست و خستگی چشم می شود. این مسأله بخصوص زمانی که زمینه صفحه تیره باشد شدیدتر خواهد بود.
 4. به چشمان خود استراحت دهید. سعی کنید هر 5 تا 10 دقیقه چشم خود را از مانیتور برداشته و به مدت 5 تا 10 ثانیه به نقطه ای دور نگاه کنید. این کار سبب استراحت عضلات چشم می شود. همچنین به شما وقت می دهد پلک بزنید و سطح چشم شما مرطوب شود.
 5. اگر مجبورید که متناوباً به یک صفحه نوشته و مانیتور نگاه کنید (خصوصا در مورد تایپیست ها) ممکن است چشم شما خسته شود زیرا باید تطابق خود را تغییر دهد. برای جلوگیری از این مسأله سعی کنید صفحه نوشته شده را در حداقل فاصله و هم سطح با مانیتور قرار دهید. برای اینکار می توانید از copyholder استفاده کنید.
 6. فاصله مانیتور با چشمان شما باید 50 تا 60 سانتی متر باشد.
 7. روشنایی و کنتراست مانیتور خود را تنظیم کنید. میزان روشنایی مانیتور باید با روشنایی اتاق هماهنگی داشته باشد. یک روش برای تنظیم روشنایی مانیتور این است که به یک صفحه وب با زمینه سفید (مثل این صفحه) نگاه کنید. اگر سفیدی صفحه برای شما مثل یک منبع نور است روشنایی مانیتور زیاد است و باید آن را کم کنید. در مقابل، اگر صفحه کمی خاکستری به نظر می رسد روشنایی  را زیاد کنید.  در مجموع روشنایی باید در حدی باشد که چشمان شما احساس راحتی کنند. کنتراست مانیتور باید حداکثر باشد تا لبه های حروف بیشترین کنتراست را با نوشته خود پیدا کند.
 8. مشخصات دیگر مانیتور خود را تنظیم کنید. کیفیت نمایش تصاویر بر روی مانیتور به سه عامل بستگی دارد: Resolution ، Refresh Rate ، و DotePitch.
  Refresh Rate نشان دهنده فرکانس تجدید تصویر بر روی مانیتور است. فرکانس پایین می تواند برای چشم خسته کننده باشد و فرکانس های خیلی پایین سبب پرش تصویر می شوند. بهترین Refresh Rate حدود 70 هرتز یا بیشتر است. Resolution یا وضوح تصویر که به Refresh Rate نیز بستگی دارد به تراکم پیکسل های تصویر بر روی مانیتور گفته می شود. هرچه تعداد پیکسل ها بیشتر باشد جزئیات بیشتری از تصویز دیده می شود. بطورکلی هرچه Resolution بیشتر باشد بهتر است ولی باید به Refresh Rate نیز توجه داشت. گاهی Resolution بالا Refresh Rate پایین دارند بنابراین باید وضعیتی را انتخاب کرد که هر دو بیشترین تعداد را داشته باشند.
  Dot Pitch بر sharpness تصویر مؤثر است و هر چه عدد آن کمتر باشد تصویر sharpتر است. بیشتر مانیتورها Dot Pitch بین 0/25 تا 0/28 میلی متر دارند. 0/28  میلی متر یا کمتر عدد مطلوب است. Refresh Rate و Resolution را در ویندوز می توانید در Display Properties تنظیم کنید ولی Dot Pitch قابل تنظیم نیست.
 9. اگر علی رغم رعایت توصیه های گفته شده باز هم دچار علائم CVS هستید می توانید از عینک های مخصوص استفاده کنید زیرا گاهی مشکل در دید متوسط است. ما بطور معمول کمتر از دید متوسط استفاده می کنیم زیرا بیشتر اوقات یا اشیاء دور رانگاه می کنیم و یا اشیاء نزدیک. ولی مانیتور کامپیوتر دقیقا در فاصله ای از چشم قرار می گیرد که مربوط به دید متوسط است. اگر شما عینکی هستید عینک شما به احتمال زیاد برای کار با کامپیوتر مناسب نیست زیرا دید متوسط را اصلاح نمی کند. برای دریافت عینک مناسب کامپیوتر، به چشم پزشک مراجعه کنید.
 10. هنگام کار با کامپیوتر سعی کنید گردن خود را راست نگهداشته و شانه را عقب بدهید. قوز کردن هنگام کار طولانی با کامپیوتر سبب دردهای گردن و شانه ها می شود. اگر پشتی صندلی شما قابل تنظیم است آن راطوری تنظیم کنید که کاملا به پشت شما بچسبد. همچنین ارتفاع صندلی خود را طوری تنظیم کنید که کف پاها روی زمین قرار داشته و زانوی شما در زاویه 90 درجه قرار داشته باشد. Keyboard و Mouse باید پایین تر از آرنج و نزدیک دستان شما قرار داشته باشد.

و نهایتا اینکه:
اگر همچنان بر اثر کار با کامپیوتر دچار مشکلات چشمی هستید بهتر است به یک چشم پزشک مراجعه کنید.

می خوام بگم من یه مدت پیش یعنی اوایل که قرنطینه شروع شده بود خیلی با سیستم کار میکردم به نحوی که پس از مدتی چشم چپم تار میدید و تا الانی که دارم می نویسم هم تار می بینم . امروز رفتم چشم پزشک که واقعا در حد یک گاو بود ! واقعا قشر زیادی از پزشکان به شدت بیسواد هستن و فقط اسم پزشک رو به یدک می کشن . شاید به نظرتون منی که دارم اینا رو می نویسم یه مشکلی چیزی هست که دارم اینا رو میگم ولی ممکنه یه روزی به این حرفم برسی یا رسیده باشی !!‌ پول و از مردم میگرن و هیچی و هیچی واقعا ! طرف اونجا نشسته 80 تومن حق ویزیت دادم رفتم تو 5 دیقه خدا شاهده بیشتر از این نبود . کمتر از 5 دیقه بودش . رفتم تو به اون عوضی میگم من یه ماهه اینجوری شدم و شرایطو براش گفتم  میگه نه چشت ضعیفه پ زمینه ارثی اینا داری  میگم من یه ماه اینجوری شدم قبلن چشم خیلی خوب بود و ازش راضی بودم:) ولی اون گوش نمی ده و فقط زر می زنه البته حق داره چون بیشتر زا این بلد نیس و بش یاد ندادن . میگه چشت ضعیفه و این داستانا . میگه عینک بنویسم می تونی استفاده کنی اگرم خواستی می تونی عینک نزنی چون جوونی . اون عوضی بلد نبود که منی که با این شرایطی که گفتم و برا اونم توضیح دادم سندرم cvs  گرفته چش چپم ! می خوام بگم زیاد به حرف این پزشکا گوش ندیدن !‌نه اینکه گوش ندیدن بلکه وقتی یه بیماری یا مشکلی بود حداقل به 2 تا پزشک مراجعه کنید بعد تصمیم بگیرین . خیلی از مردم فکر میکنن طرف چون یه دم  دستگاهی واسه خودش راه انداخته به اسم مطب و مردم میرن مطبش و یا زنگ میزنن مطب منشی میگه مثلا تا فلان ماه دیگه نوبت نداریم واین داستانا و ...  فکر میکنن که اینا مثلا خیلی خفنن و اینا . اما واقعا تعداد بسیار زیادی از این افرادی که بهشون میگن پزشک در حد یه بچه دبیرستانی سواد دارن . خدا شاهده چون دیدم که میگم:) خیلی بیشتر از اینا میتونم بنویسم و حرف بزنم و لی به همین اندازه بسنده میکنم و بیشتر نمی گم

. یا حق

البته یه چیزی یادم رفت از روش دستمال کاذی فقط 15 دقیقه استفاده شورشو در نیار😂😂😂😂

ممنون که بازم وقت گذاشتی .سپاس

سلام دوست عزیز من پزشک نیستم ولی بزار دلیلشو و درمانشو بهت بگم اول اینکه خیلی با کاممیوتر و گوشی ور میری! نگران نباش منم یه مدت اینجور شدم باید همیشه و همیشه نور گوشی رو صفر بزاری و کامپیوتر رو تا حدی که چشت رو اذیت نکنه من همیشه عاشق راحت ترین راه درمان هستم و اگه اینارو بکنی که رو من جواب میده میتونی درمانش کنی:

از ورزش چشم استفاده واقعا خیلی فایده داره

دوم یک دستمال کاغذی میگم کاغذیا نه دستمال توالت عذر میخوام اینو میگم ولی دستمال توالت زبره ازش استفاده نکن خوب اون دستمال کاغذی رو با آب شیر در درجه ی خیلی سرد خیس کن و رو چشمت با پلک بسته بزار دقت کنا اول چشمتو ببند بعد دستمال کاغذی مرطوب رو بزار لطفا به مردمک چشمت نزن:|

خوب اینارو یک هفته ادامه بدی خوب میشه فقط بعد ادامه ی یک هفته اگه از سیستم استفاده کنی باید مورد اول همون ورزش چشم رو هر شب تو تخت خواب انجام بده تا باعث قرمزی چشمت نشه :)

امیدوارم مفید واقع شده باشه

سلام . سپاس گذارم از اینکه وقت گذاشتین و راه کار ارایه دادین 

سلام چقدر خوب و مفید بود 

دستتون درد نکنه :) 

مخصوصا راه کار ها عالی بودن مرسی

ممنون
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
سایت شخصی رحمت حاجی سعدین
دانلود قالب بلاگ
آموزش بلاگ نویسی
دست نوشته ها و ...
پیوندها
Designed By Erfan Powered by Bayan